Romanian Musician Forum
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Romanian Musician Forum

Muzica , domnule !
 
AcasaPortalCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Intrebarile incepatorilor

In jos 
+4
Morgan
elle
Euterpe7766
MusicMan
8 participan?i
AutorMesaj
MusicMan
Admin
Admin
MusicMan


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 37
Oras : Bucuresti
Data de inscriere : 01/02/2008

Intrebarile incepatorilor Empty
MesajSubiect: Intrebarile incepatorilor   Intrebarile incepatorilor Icon_minitimeSam 02 Feb 2008, 2:55 am

Aici poti sa intrebi orice bounce
Sus In jos
https://romanianmusician.forumgratuit.ro
Euterpe7766




Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 04/02/2008

Intrebarile incepatorilor Empty
MesajSubiect: Re: Intrebarile incepatorilor   Intrebarile incepatorilor Icon_minitimeLun 04 Feb 2008, 1:17 pm

de ce conteaza atat de mult numele unei chitari?........ Shocked
Sus In jos
MusicMan
Admin
Admin
MusicMan


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 37
Oras : Bucuresti
Data de inscriere : 01/02/2008

Intrebarile incepatorilor Empty
MesajSubiect: Re: Intrebarile incepatorilor   Intrebarile incepatorilor Icon_minitimeLun 04 Feb 2008, 1:22 pm

numele e mai putin important.poate decat pentru reclama si placerea celui care cumpara brandul respectiv.caracteristicile ei sunt cele importante si fiecare firma are niste deosebiri specifice fata de celelalte marci.
Sus In jos
https://romanianmusician.forumgratuit.ro
elle
Moderator
Moderator
elle


Numarul mesajelor : 37
Data de inscriere : 02/02/2008

Intrebarile incepatorilor Empty
MesajSubiect: Re: Intrebarile incepatorilor   Intrebarile incepatorilor Icon_minitimeLun 04 Feb 2008, 1:25 pm

de exemplu, nu poti compara reghin cu ovation sau hohner... Very Happy diferenta e mai mult decat vizibila!
Sus In jos
Euterpe7766




Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 04/02/2008

Intrebarile incepatorilor Empty
MesajSubiect: Re: Intrebarile incepatorilor   Intrebarile incepatorilor Icon_minitimeLun 04 Feb 2008, 1:28 pm

pai da....dar de ex daca habar n`ai de caracteristici sau multe alte chestii fundamentale si te gandesti ca vrei sa`ti cumperi o chitara....ii auzi pe toti....aaa ia`o pe aia ca e nush de care sau pe cealalta ca e nush cum.....si ptr un necunoscator singura diferenta ar fi pretul....ca in rest....mai greu.Nu e suficient sa aibe cateva corzi,o cutie si cam atat? Very Happy ....si chiar trebuie sa fie vizibila diferenta?.....pe cine face mai fericit aceasta vizibilitate?.....
Sus In jos
MusicMan
Admin
Admin
MusicMan


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 37
Oras : Bucuresti
Data de inscriere : 01/02/2008

Intrebarile incepatorilor Empty
MesajSubiect: Re: Intrebarile incepatorilor   Intrebarile incepatorilor Icon_minitimeLun 04 Feb 2008, 1:33 pm

cand cumperi o masina sau o casa nu te documentezi?asa e si cu instrumentele muzicale.dc iti iei o casa,iti pasa doar sa aiba sufragerie,baie si bucatarie? nu,tb sa analizezi atent optiunile tale si sa decizi cu ajutorul cuiva mai priceput ce iti trebuie.dc ai de gand sa iti iei o chitara da-mi un mesaj privat si te ajut.
Sus In jos
https://romanianmusician.forumgratuit.ro
Euterpe7766




Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 04/02/2008

Intrebarile incepatorilor Empty
MesajSubiect: Re: Intrebarile incepatorilor   Intrebarile incepatorilor Icon_minitimeLun 04 Feb 2008, 1:37 pm

ms de ajutor:P....oricum mi`am luat una....dar ma gandeam asa ca fapt divers....sa analizez problema asta din toate unghiurile:D.....pai da...dar tu dadusi un exemplu asa....casa contine o groaza de chestii....la fel si masina....dar chitara?....
Sus In jos
MusicMan
Admin
Admin
MusicMan


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 37
Oras : Bucuresti
Data de inscriere : 01/02/2008

Intrebarile incepatorilor Empty
MesajSubiect: Re: Intrebarile incepatorilor   Intrebarile incepatorilor Icon_minitimeLun 04 Feb 2008, 1:43 pm

chitara poate fi facuta din numeroase tipuri de lemn,ca sa nu mai vorbim de ciudateniile din fibra de carbon sau pexiglass.cordarul-locul unde se prind corzile poate fi de mai multe tipuri iar cheitele de acordaj sunt de asemenea de multe tipuri.si asa mai departe
Sus In jos
https://romanianmusician.forumgratuit.ro
Morgan
Nou venit
Nou venit
Morgan


Numarul mesajelor : 31
Varsta : 36
Oras : Bucuresti
Data de inscriere : 01/02/2008

Intrebarile incepatorilor Empty
MesajSubiect: Re: Intrebarile incepatorilor   Intrebarile incepatorilor Icon_minitimeLun 04 Feb 2008, 5:16 pm

Un nume este intr-un fel o garantie a calitatii. Acel nume poate insemna zeci de ani de experienta in facut chitari sau, dimpotriva, poate insemna ca e o marca de care n-a auzit nimeni. Desigur, degeaba are nume de chitara de 2000 euro daca tie nu-ti place.
Sus In jos
http://2prostipegard.blogspot.com
hades

hades


Numarul mesajelor : 10
Varsta : 40
Oras : Bucuresti
Data de inscriere : 02/02/2008

Intrebarile incepatorilor Empty
MesajSubiect: Re: Intrebarile incepatorilor   Intrebarile incepatorilor Icon_minitimeLun 04 Feb 2008, 10:51 pm

Acum daca tot ai luat ceva... spune-ne si noua ce ai luat desi pentru un incepator nu trebuie musai gipson.
Daca vrei sa inveti poti invata pe orice Smile

Bafta !
Sus In jos
MusicMan
Admin
Admin
MusicMan


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 37
Oras : Bucuresti
Data de inscriere : 01/02/2008

Intrebarile incepatorilor Empty
MesajSubiect: Re: Intrebarile incepatorilor   Intrebarile incepatorilor Icon_minitimeLun 04 Feb 2008, 11:15 pm

gibson.
Sus In jos
https://romanianmusician.forumgratuit.ro
miezu'
Nou venit
Nou venit
miezu'


Numarul mesajelor : 23
Varsta : 37
Oras : Bucuresti
Data de inscriere : 01/02/2008

Intrebarile incepatorilor Empty
MesajSubiect: Re: Intrebarile incepatorilor   Intrebarile incepatorilor Icon_minitimeMar 05 Feb 2008, 1:55 am

conteaza destul de mult instrumentul folosit... cu cat ai un instrument mai bun, cu atat se aude mai bine.. cu cat se aude mai bine, cu atat te ajuta mai mult ... deci despre asta e vorba... nu stiu in ce masura mai poti gasi astazi instrumente atat de proaste la care sa nu poti canta.. dar sti cum e.. cand iti iei ceva nou, iei o firma mai buna pentru ca produsul este garantat un timp mai indelungat si este mai rentabil astfel... cam despre asta este vorba si la instrumente... multa bafta! study studiaza mult!
Sus In jos
Morgan
Nou venit
Nou venit
Morgan


Numarul mesajelor : 31
Varsta : 36
Oras : Bucuresti
Data de inscriere : 01/02/2008

Intrebarile incepatorilor Empty
MesajSubiect: Re: Intrebarile incepatorilor   Intrebarile incepatorilor Icon_minitimeMar 05 Feb 2008, 2:46 am

Eu nu recomand unui incepator achizitionarea unui instrument high-end. E bine sa incepi cu ceva mai ieftin ca sa-ti dai seama ce vrei de la instrumentul ala (sau daca vrei sa continui), ca atunci cand iti vei lua un instrument scump sa faci o alegere potrivita pentru tine.
Sus In jos
http://2prostipegard.blogspot.com
hades

hades


Numarul mesajelor : 10
Varsta : 40
Oras : Bucuresti
Data de inscriere : 02/02/2008

Intrebarile incepatorilor Empty
MesajSubiect: Re: Intrebarile incepatorilor   Intrebarile incepatorilor Icon_minitimeMar 05 Feb 2008, 3:09 am

+1

hora fara numar fara n....

nu ma bagati in seama azi...
Sus In jos
miezu'
Nou venit
Nou venit
miezu'


Numarul mesajelor : 23
Varsta : 37
Oras : Bucuresti
Data de inscriere : 01/02/2008

Intrebarile incepatorilor Empty
MesajSubiect: Re: Intrebarile incepatorilor   Intrebarile incepatorilor Icon_minitimeMar 05 Feb 2008, 8:20 am

aici parerile sunt impartite Morgan. un instrument scump poate fi revandut cu aproximativ acceasi suma intr-un timp foarte scurt... un instrument ieftin poate fi ancorat ca decor pe perete. mai mult, am spus ca ajuta un instrument scump pentru ca o persoana care s-a apucat sa invete(sa luam exemplu chitara) si nu are pe nimeni ca sfatuitor, nu stie ce inseamna sa falseze, sa sune prost...etc... o sa se invete cu cel scump care suna bine si in timp va pune mana si pe alte chitari mai "slabe" din punct de vedere calitativ si isi va da seama cam ce a castigat luand una buna si cam ce defecte are una mai ieftina ... king
Sus In jos
elle
Moderator
Moderator
elle


Numarul mesajelor : 37
Data de inscriere : 02/02/2008

Intrebarile incepatorilor Empty
MesajSubiect: Re: Intrebarile incepatorilor   Intrebarile incepatorilor Icon_minitimeMar 19 Feb 2008, 8:27 pm

daca vei incepe sa canti pe un instrument nasol slabe sanse sa continui... daca in schimb ai de exemplu o chitara decenta, usoara la mana, iti e drag sa canti si implicit inveti mai bine. deci important e sa incepi, din punctul meu de vedere, pe o chitara decenta.
Sus In jos
Andrei_Balasa

Andrei_Balasa


Numarul mesajelor : 9
Trupa : Phenomenon
Data de inscriere : 06/02/2008

Intrebarile incepatorilor Empty
MesajSubiect: Re: Intrebarile incepatorilor   Intrebarile incepatorilor Icon_minitimeMier 20 Feb 2008, 6:39 pm

De acord!!!!!! Intr-adevar, daca vrei chitara buna, trebuie sa faci si sacrificii...
Sus In jos
http://myspace.com/phenomenonband
Simionescu

Simionescu


Numarul mesajelor : 12
Oras : Bucuresti
Trupa : Omniverse
Data de inscriere : 11/06/2008

Intrebarile incepatorilor Empty
MesajSubiect: Re: Intrebarile incepatorilor   Intrebarile incepatorilor Icon_minitimeMier 11 Iun 2008, 4:28 am

Mie sincer o hora mi se pare o alegere buna. Face proba de foc. Sa fim seriosi, daca cineva chiar vrea sa faca un instrument din tot sufletul se chinuie si il face, nu face mofturi ca falseaza la armonice nush unde pe gat, probabil ca primele luni de zile nici nu isi da seama de asta. Iar cand ajunge la nivel de 2game 3 acorduri construite individual si ceva cantecele............ si deja are o identitate impreuna cu elementele sale de chitaristica.... respectivul va opta pt ce il va reprezenta in continuare ca muzician.
Sus In jos
MusicMan
Admin
Admin
MusicMan


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 37
Oras : Bucuresti
Data de inscriere : 01/02/2008

Intrebarile incepatorilor Empty
MesajSubiect: Re: Intrebarile incepatorilor   Intrebarile incepatorilor Icon_minitimeMier 11 Iun 2008, 8:27 am

ai mare dreptate siminonescu,pt ca de cele mai multe ori nu este vorba de sacrificiile tale ci de ala parintilor tai.si atunci te intrebi dc tu chiar ai facut vreun efort decat sa..ceri
Sus In jos
https://romanianmusician.forumgratuit.ro
Andu
Vizitator




Intrebarile incepatorilor Empty
MesajSubiect: Ce chitara sa imi iau ?   Intrebarile incepatorilor Icon_minitimeLun 02 Mai 2011, 10:12 pm

Cant la chitara de 6 luni si as dori sa imi iau o chitara ....... am deja un apollo reghin 12 corzi,a fost a tatalui meu, insa as vrea sa imi cumpar una noua , deoarece pe cea veche nu pot pune baremul fiind foarte gros si corzile fiind foarte rigide .As vrea sa ma sfatuiti cam ce chitara sa imi cumpar la un pret rezonabil 8-9 milioane pe care sa pot pune baremul si care sa se auda cat de cat bine. Wink
As dori o chitara electroacustica pentru ca cea veche este acustica si nu cred ca e logic sa imi iau una tot acustica . Si inca ceva credeti ca ar trebui sa imi iau o chitara second hand sau first hand ? Question

As dori sa imi raspundeti cat mai repede dak aveti oferte puneti linkul







Va multumesc Laughing
Sus In jos
Continut sponsorizat





Intrebarile incepatorilor Empty
MesajSubiect: Re: Intrebarile incepatorilor   Intrebarile incepatorilor Icon_minitime

Sus In jos
 
Intrebarile incepatorilor
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Romanian Musician Forum :: Muzica , domnule :: Chitara-discutii despre chitari-
Mergi direct la: