Romanian Musician Forum
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Romanian Musician Forum

Muzica , domnule !
 
AcasaPortalCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Cabluri proel?

In jos 
+7
Lev
Ender
Dimitriyus
miezu'
Morgan
MusicMan
hades
11 participan?i
AutorMesaj
hades

hades


Numarul mesajelor : 10
Varsta : 40
Oras : Bucuresti
Data de inscriere : 02/02/2008

Cabluri proel? Empty
MesajSubiect: Cabluri proel?   Cabluri proel? Icon_minitimeSam 02 Feb 2008, 12:15 pm

Sa incepem sa vorbim despre cable(`uri).

In dotare am in Proel de 1.9m si un Rghin spiralat de 5 m. Nu sunt de invidiat nici unu dintre ele.
Fac eu rost de banuti si ma duc la muzica sa imi iau cablu :d. Cer proel de 5 M ca...ma saturasem de 5 M spiralat sau de cel ce nu poteam face 2 pasi de langa procesor.
30ron cere cucoana. Dau. Ajung acasa. Probez.

Vaaaiii ce urat bazaie. O fi de la chitara sau de la proc, sau de la amp ... nu ! e de la cablu!
Dei ...tzeapa proel low cost, mai mari de 4 metri.

Intrebarrile mele...sa mai tai din el? sa ma duc cu el inapoi? sa... il las asa ca e o cauza pierduta?

oricum nu va recomand asa ceva intre chitara si proc sau amp. Intre proc si amp poate merge...

bafta!
Sus In jos
MusicMan
Admin
Admin
MusicMan


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 37
Oras : Bucuresti
Data de inscriere : 01/02/2008

Cabluri proel? Empty
MesajSubiect: Re: Cabluri proel?   Cabluri proel? Icon_minitimeSam 02 Feb 2008, 12:36 pm

cele mai importante cabluri din tot lantul sunt primul si ultimul cablu asa ca... Exclamation
Sus In jos
https://romanianmusician.forumgratuit.ro
Morgan
Nou venit
Nou venit
Morgan


Numarul mesajelor : 31
Varsta : 36
Oras : Bucuresti
Data de inscriere : 01/02/2008

Cabluri proel? Empty
MesajSubiect: Re: Cabluri proel?   Cabluri proel? Icon_minitimeSam 02 Feb 2008, 10:19 pm

Sunt anti-proel pana-n maduva oaselor

Pana acum singurele cabluri mai proaste ca proel pe care le-am avut in mana sunt Fender california. Si acum nu zic din punctul de vedere al sunetului, ca nu-s foarte pretentios, dar se dezlipesc foarte repede contactele. Sigur ca poti sa le lipesti, dar nu stii cand se intampla si nu ai tot timpul posibilitatea sa faci chestia asta in timp util.

Ca solutie care sa nu prajeasca buzunarul recomand cu caldura cordial.
Sus In jos
http://2prostipegard.blogspot.com
hades

hades


Numarul mesajelor : 10
Varsta : 40
Oras : Bucuresti
Data de inscriere : 02/02/2008

Cabluri proel? Empty
MesajSubiect: Re: Cabluri proel?   Cabluri proel? Icon_minitimeDum 03 Feb 2008, 2:20 am

ce diferenta de pret e intre cordial si proel? avand in vedere ca am dat 30 lei pentru 5m
Sus In jos
miezu'
Nou venit
Nou venit
miezu'


Numarul mesajelor : 23
Varsta : 37
Oras : Bucuresti
Data de inscriere : 01/02/2008

Cabluri proel? Empty
MesajSubiect: Re: Cabluri proel?   Cabluri proel? Icon_minitimeDum 03 Feb 2008, 2:45 am

din cate stiu eu un cablu profesional pentru chitara Cordial de 1.5 m este aproximativ 35Ron(cel mai ieftin). Ceea ce mi se pare super ok ca pret... si sunt de o calitate clar superioara fatza de Proel. Gasesti astfel de cabluri la muzica la parter, cum intrii, pe stanga in colt. facem si reclama. Eu te sfatuiesc sa fugi cu Proelul inapoi daca mai ai bonuletzul si sa il inlocuiesti cu ceva mai folositor.. o carpa de sters praf, vezi tu ce iti dau aia cheers
Sus In jos
MusicMan
Admin
Admin
MusicMan


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 37
Oras : Bucuresti
Data de inscriere : 01/02/2008

Cabluri proel? Empty
MesajSubiect: Re: Cabluri proel?   Cabluri proel? Icon_minitimeDum 03 Feb 2008, 5:38 am

nu chiar.cablurile alea la 35 de lei sunt bune dar nu pt instrumente ci pt legaturi.cele pt instrumente/chitara in cazul tau hades sunt pe la 60 lei.vezi poate ai noroc sa mai aiba pe stoc cabluri cu mufa neutrik cyclops
Sus In jos
https://romanianmusician.forumgratuit.ro
hades

hades


Numarul mesajelor : 10
Varsta : 40
Oras : Bucuresti
Data de inscriere : 02/02/2008

Cabluri proel? Empty
MesajSubiect: Re: Cabluri proel?   Cabluri proel? Icon_minitimeDum 03 Feb 2008, 4:19 pm

wow @musicman ce e mufa neutrica??
Sus In jos
MusicMan
Admin
Admin
MusicMan


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 37
Oras : Bucuresti
Data de inscriere : 01/02/2008

Cabluri proel? Empty
MesajSubiect: Re: Cabluri proel?   Cabluri proel? Icon_minitimeDum 03 Feb 2008, 5:15 pm

lol! nu e neutrica ci neutrik.adica numele firmei care le produce.sunt cele mai apreciate mufe pt cabluri de chitara din cunostintele mele.cunosc chitaristi care isi cumpara cabluri sommer sau george'l si le pun mufe neutrik.exista si varianta cu autoblocare pt a elimina zgomotul neplacut facut la conectarea/scoaterea cablului la/din amplificator .
Sus In jos
https://romanianmusician.forumgratuit.ro
hades

hades


Numarul mesajelor : 10
Varsta : 40
Oras : Bucuresti
Data de inscriere : 02/02/2008

Cabluri proel? Empty
MesajSubiect: Re: Cabluri proel?   Cabluri proel? Icon_minitimeLun 04 Feb 2008, 3:59 am

eeee..

nu cred in primul rand ca mufa ar fi de vina. sa va povestesc ceva ce multora l-i sa intamplat cu siguranta.

din motive finainciare (da, stiu... aproape toti zicem la fel ) am mers la un magazin de electronice si mi-am luat 3 mufe jack mare tata mono si vreo 3 m de cablu serios (din cate modele aveau ei cu 2 fire).
1 mufa am pus`o la reghinezul meu spiralat (imi cumparasem chitara cu cablu mufat numai la un capat...deah, improvizatii). probez ... merge. zik oka, sa vezi acum ce fain o sa mearga ala ce nu e spiralat!
pun mufe frumos, conectez ... PFFFFFFFFFFFF

morala...cat de proasta o fi mufa... tot 4 cm are.
cablu e de vina.
Sus In jos
Dimitriyus

Dimitriyus


Numarul mesajelor : 8
Varsta : 41
Oras : Bucuresti
Data de inscriere : 05/02/2008

Cabluri proel? Empty
MesajSubiect: Re: Cabluri proel?   Cabluri proel? Icon_minitimeMar 05 Feb 2008, 11:06 pm

Eu detin un performant bom cablu proel de vreo 3 metri. Il am de 3 ani (va implini 4 cheers ) si nu am avut probleme deosebite cu el. Doar cand stateam asezat pe scaun, in momentul in care ma ridicam il prindeam sub picior si clar ca a trebuit sa-i refac acele contacte dezlipite.
Sus In jos
http://www.prosensor.ro
MusicMan
Admin
Admin
MusicMan


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 37
Oras : Bucuresti
Data de inscriere : 01/02/2008

Cabluri proel? Empty
MesajSubiect: Re: Cabluri proel?   Cabluri proel? Icon_minitimeMar 05 Feb 2008, 11:16 pm

un cablu e f bun atunci cand face exact ce te astepti de la el.orice produs in general nu tb catalogat in raport cu concurenta ci cu standardele pe care si le impune catre sine si pe care le respecta sau nu.la multi ani cablului:)
Sus In jos
https://romanianmusician.forumgratuit.ro
MusicMan
Admin
Admin
MusicMan


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 37
Oras : Bucuresti
Data de inscriere : 01/02/2008

Cabluri proel? Empty
MesajSubiect: Re: Cabluri proel?   Cabluri proel? Icon_minitimeMier 06 Feb 2008, 2:58 am

cablul proel e paradiscutat.nu te poti astepta de la el la prea multe chestii bune.
Sus In jos
https://romanianmusician.forumgratuit.ro
Dimitriyus

Dimitriyus


Numarul mesajelor : 8
Varsta : 41
Oras : Bucuresti
Data de inscriere : 05/02/2008

Cabluri proel? Empty
MesajSubiect: Re: Cabluri proel?   Cabluri proel? Icon_minitimeMier 06 Feb 2008, 10:20 am

MusicMan a scris:
un cablu e f bun atunci cand face exact ce te astepti de la el.orice produs in general nu tb catalogat in raport cu concurenta ci cu standardele pe care si le impune catre sine si pe care le respecta sau nu.la multi ani cablului:)

Corect, la preturile acestor cabluri, nu te poti astepta la cine stie ce calitate. Am si unul no name care de asemenea merge in limita bunului simt.
Multam de urare, in curand poate il cadorisesc cu vre-un frate mai mare, un big brother, ceva mai de vita nobila.
Sus In jos
http://www.prosensor.ro
Ender
Admin
Admin
Ender


Numarul mesajelor : 23
Varsta : 39
Oras : Bucuresti
Data de inscriere : 01/02/2008

Cabluri proel? Empty
MesajSubiect: Re: Cabluri proel?   Cabluri proel? Icon_minitimeMier 06 Feb 2008, 11:26 am

eu am proel de 3 si 10 m. nu imi fac probleme deloc. insa am doza activa. nu poerde semnal, nu fasaie nu nimic...
Sus In jos
Lev




Numarul mesajelor : 2
Varsta : 34
Oras : Bucuresti
Data de inscriere : 06/02/2008

Cabluri proel? Empty
MesajSubiect: Re: Cabluri proel?   Cabluri proel? Icon_minitimeVin 08 Feb 2008, 2:01 am

sustin afirmatia lui Morgan, Cordial sunt niste cabluri f bune pt cat costa... cat despre proel mi se par chiar mai proaste decat fender Neutral
Sus In jos
elle
Moderator
Moderator
elle


Numarul mesajelor : 37
Data de inscriere : 02/02/2008

Cabluri proel? Empty
MesajSubiect: Re: Cabluri proel?   Cabluri proel? Icon_minitimeVin 08 Feb 2008, 11:44 am

si eu tot cordial folosesc pentru mic. Very Happy
Sus In jos
crownofnegativity




Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 08/02/2008

Cabluri proel? Empty
MesajSubiect: Re: Cabluri proel?   Cabluri proel? Icon_minitimeVin 08 Feb 2008, 2:56 pm

Cordial rocks. Am doua de 3 metri, pe unul am dat in jur de 20 ron parca, are mufele in L, dar nu vad cum ar afecta asta sunetul prea mult, celalalt a fost mai scumpel, dar merita amandoua, mi se par indestructibile si suna foarte bine, comparativ cu fender sau proel.
Sus In jos
Morgan
Nou venit
Nou venit
Morgan


Numarul mesajelor : 31
Varsta : 36
Oras : Bucuresti
Data de inscriere : 01/02/2008

Cabluri proel? Empty
MesajSubiect: Re: Cabluri proel?   Cabluri proel? Icon_minitimeSam 09 Feb 2008, 12:31 am

crownofnegativity a scris:
Cordial rocks. Am doua de 3 metri, pe unul am dat in jur de 20 ron parca, are mufele in L, dar nu vad cum ar afecta asta sunetul prea mult, celalalt a fost mai scumpel, dar merita amandoua, mi se par indestructibile si suna foarte bine, comparativ cu fender sau proel.

sunt atat de bune ca vrei sa scapi de ele imediat ce s-au manjit de kakat... rusine sa-ti fie lol!
Sus In jos
http://2prostipegard.blogspot.com
MusicMan
Admin
Admin
MusicMan


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 37
Oras : Bucuresti
Data de inscriere : 01/02/2008

Cabluri proel? Empty
MesajSubiect: Re: Cabluri proel?   Cabluri proel? Icon_minitimeMier 13 Feb 2008, 7:41 pm

eu am avut proel cand m-am apucat de chitara pt ca bine inteles nu aveam sume mari la dispozitie de dat pe cabluri.nu mi-au placut si nu mi-as mai lua niciodata,dar nu neaparat din cauza ca ar suna prost sau mai stiu eu ce altceva ci pt ca toate cele 4 pe care le-am avut au durat in medie 2 sapt.accidente sau deja stricate.nu e o medie prea buna nu?Smile
cat despre cablurile fender eu am un california cable care rezista inca desi e tavalit saracu in conditii de camin:)
Sus In jos
https://romanianmusician.forumgratuit.ro
boldum

boldum


Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 01/03/2009

Cabluri proel? Empty
MesajSubiect: Re: Cabluri proel?   Cabluri proel? Icon_minitimeDum 01 Mar 2009, 11:26 am

Baieti, va rog, putin ajutor ! Am un Squier Showmaster Jason Ellis, cu Duncan Designed Detonator in bridge si - initial - o "doaza" single coile no name in neck position. Ma innebunea zgomotul facut de single coil, asa ca am inlocuit-o cu o Seymour Duncan Duckbuckers for strat, singlecoil shaped humbucking. Imi place timbrul pe care-l da, si s-a rezolvat si problema zgomotului, dar tot mai da ceva suparator, pe tonurile de distors, in functie de pozitia pe care-o am fata de procesor (Zoom 3030): daca stau paralel cu procesorul, are zgomot, daca stau perpendicular, n-are. M-am gandit ca probabil acum e din cauza cablurilor (no name), deci, ce cabluri si ce mufe-mi recomandati ? De-asemenea, ce DI Box imi recomandati pt. a ma conecta la mixer ? As vrea ceva stereo (exista ?) ! Dar pt. a ma conecta la calculator, prin Line In, ce preamp sau ceva de genul asta - mi recomandati (e cam slab semnalul, si-a trebuit sa dau la maximum level-urile) ? Multumesc !
Sus In jos
rockrysss




Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 01/01/2010

Cabluri proel? Empty
MesajSubiect: Re: Cabluri proel?   Cabluri proel? Icon_minitimeVin 01 Ian 2010, 6:09 pm

primul meu cablu cumparat a fost Proel, la trei zile dupa ce am achizitionat un amp a cedat cablul
gandul dintai era ca ampu' e de vina si era cat pe ce sa-l schimb
lol! cablul meu profesional affraid
eu il recomand pentru Off-ROad Suspect la troliu' pt. remorcat (nustiu daca face fata Smile))
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cabluri proel? Empty
MesajSubiect: Re: Cabluri proel?   Cabluri proel? Icon_minitime

Sus In jos
 
Cabluri proel?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Romanian Musician Forum :: Muzica , domnule :: Chitara-discutii despre chitari-
Mergi direct la: